RIVAPOWER VA 2110 portable rechargeable battery 10000MAH
Description
Specification
| Basic Specification | |
| Type | Portable Power Bank |
| Input | Micro USB 5 V 2 A Type-C 5 V 2 A Lightning 1.5 A |
| Output | 2 x USB 5 V 2.1 A |
| Battery Voltage | 3.7V |
| Battery Capacity | 10000mAh |
| Charging Time | 5-6 hours. |
| Number of Cells | Not specified by manufacturer |
| Cycle Time | 500 charge cycles |
| Other Features | Protection from over-charging, power leaks, overload and short circuit |
| Package | |
| Package Including | RIVAPOWER VA 2110 portable rechargeable battery 10000MAH. User manual. Micro USB cable. |
Related Products




![OMEGA OMPB26W POWER BANK 2600MAH 5V OUT: 1000MA SILVER [42156]; sockets (for iPhone / iPad (30pin), microUSB, miniUSB, Nokia), connection cable](https://www.radioshack.com.eg/image/cache/data/img_01_2015/OMPB26W-80x80.jpg)


