OMEGA FREESTYLE FH7500 HEADSET
Description
Specification
| Basic Specifications | |
| Device Type | Headsets |
| Connectivity Technology | Wired |
| Connector Type | 2X1/8" Plug(Mic&Headphone) |
| Cable Length | 2.2 m |
| Control | Volume |
| Headphones Type | Binaural |
| Headphones Form Factor | Over the head |
| Audio Output Mode | Stereo |
| Headphones Sensitivity | 105dB+/- 3dB |
| Headphones Impedance | 32ohm±15% |
| Frequency Response | 20Hz-20KHz |
| Microphone | Yes |
| Microphone Form Factor | External |
| Microphone Operation Mode | Mono |
| Noise Cancelation | Not Specified by manufacturer |
| Other Feature | Headphones with microphone. Bendable, adjustable microphone! Ideal for calling Online Arcades! (eg, Skype). |
Related Products




![PLATINET PM1071B IN-EAR EARPHONES + MIC SPORT PM1071 BLACK [42931]](https://www.radioshack.com.eg/image/cache/data/img_03_2017/PM1071B-80x80.jpg)


