Skullcandy® INK'd® RedHeadphones
Description
Specification
| Basic Specifications | |
| Device Type | Earphone |
| Connectivity Technology | Wired |
| Connector Type | 3.5 mm |
| Cable Length | 1.3 m |
| Control | Not Specified by manufacturer |
| Headphones Type | Binaural |
| Headphones Form Factor | In-the-ear |
| Audio Output Mode | Stereo |
| Headphones Sensitivity | 100dB at 1kHz +/-3dB |
| Headphones Impedance | 16 Ohms |
| Frequency Response | 20Hz-20kHz |
| Microphone | N/A |
| Microphone Operation Mode | N/A |
| Noise Cancelation | Noise-reduction |
| Other Feature | Ear-fitting design is comfortable and naturally isolates the inner ear from the outside world. They come with 3 earpiece sets, so you can customize your fit. Stylish skull icons for a unique look |
Related Products






![Omega FH2112BL FREESTYLE SHOELACE EARPHONES + MIC FH2112 BLUE [42777]](https://www.radioshack.com.eg/image/cache/data/img_03_2017/FH2112BL-80x80.jpg)