RadioShack 2302018 4000mAh Slim-Style Portable Power Bank
Description
Specification
| Basic Specification | |
| Type | Portable Power Bank |
| Input | Input : Micro USB 5V/1000mA. |
| Output | Output : 5.0 +/- 0.25V / 2.1A |
| Battery Voltage | 3.7V |
| Battery Capacity | 4000 mAh |
| Charging Time | Up to 5.5 Hours |
| Number of Cells | 1 Package |
| Cycle Time | Not specified by manufacturer |
| Other Features | Convenient credit card size. Provides up to 11 hours of talk time. Works with most micro USB devices that charge from a USB port. Auto-off feature to conserve power when not in use. Low self-consuming - maintains 95% of its charge after a month. |
| Package | |
| Package Including | RadioShack 2302018 4000mAh Slim-Style Portable Power Bank. USB to Micro USB Cable. User Guide. |
Related Products




![OMEGA OMPB26B POWER BANK 2600MAH 5V OUT: 1000MA BLACK [41775]; sockets (for iPhone / iPad (30pin), microUSB, miniUSB, Nokia), connection cable](https://www.radioshack.com.eg/image/cache/data/img_01_2015/OMPB26B-80x80.jpg)

