SONY CP-V4 USB CHARGER 3800MAH + SONY HEADSET E8
Description
Specification
| Basic Specification | |
| Type | Portable Power Bank |
| Input | Input : DC 5V, 0.5A - 1.0A. |
| Output | Output : DC 5V, 1.5A (Max). |
| Battery Voltage | Not specified by manufacturer |
| Battery Capacity | 3800mAh |
| Charging Time | Charging Time AC adaptor Approx. 5 hours. USB port Approx. 9 hours. |
| Number of Cells | 1 Package |
| Cycle Time | Recharge 1000 times |
| Other Features | Contains Sony-manufactured lithium-polymer rechargeable battery, retains more than 90% of its capacity at 1,000 charges. Supplies approximately 1.5 hours of run time. Slim plastic body charger for charging ebooks, tablets, cameras and smartphones on-the-go. Compatible with other devices including Xperia™, Cyber-shot™, Handycam® and Walkman® players. Charging via computer's USB port or AC-USB adapter (not included). |
| Package | |
| Package Including | SONY CP-V4 USB CHARGER 3800MAH + SONY HEADSET E8. USB charge cable. User's guide. |
Related Products




![OMEGA OMPB26R POWER BANK 2600MAH 5V OUT: 1000MA RED [42155]; sockets (for iPhone / iPad (30pin), microUSB, miniUSB, Nokia), connection cable](https://www.radioshack.com.eg/image/cache/data/img_01_2015/OMPB26R-80x80.jpg)

![OMEGA OMPB10 POWER BANK 10000MAH 2XUSB 5.0V 1A, 2.1A BLACK [41995]](https://www.radioshack.com.eg/image/cache/data/img_01_2015/OMPB10-80x80.jpg)

